Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę?

Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę

Przeprowadzka wielu osobom kojarzy się ze stresem i całkowitą dezorganizacją. Okazuje się jednak, że proces ten wcale nie musi tak wyglądać. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdzie się do tej kwestii. Większość osób zapewne myśli, że najtrudniejszym składnikiem w całej przeprowadzce są meble oraz ciężkie i ponadgabarytowe przedmioty. Przekonanie to wynika przede wszystkim z tego, że bez pomocy fachowej firmy zajmującej się przeprowadzkami, trudno poradzić sobie z transportem takich przedmiotów. Opisane podejście prowadzi do tego, że bagatelizujemy kwestię transportu rzeczy podręcznych, drobnych oraz przedmiotów codziennego użytku. Prawda jest jednak taka, że chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, ile drobnych przedmiotów znajduje się w jego domu, dopóki faktycznie nie przyjdzie mu się zmierzyć z przeprowadzką. Na szczęście można łatwo zapanować nad całym tym rozgardiaszem stosując się do kilku prostych wskazówek.

Po pierwsze – nie zabieraj tego, co zbędne

Dość oczywistym jest fakt, że śmieci nie należy zabierać ze sobą do nowego lokum. Niepotrzebne dokumenty, stare ubrania, w których już nie chodzimy, uszkodzony sprzęt – takie i podobne przedmioty znajdują się chyba w każdym mieszkaniu. Nie pakujmy ich w kartony. Po co mają zalegać bezużytecznie w nowym miejscu?

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że mówiąc o zbędnych rzeczach, mamy na myśli nie tylko to, co niepotrzebne czy uszkodzone. Przeprowadzka nigdy nie odbywa się z dnia na dzień. Jeśli będą już Państwo pewni, że przeprowadzka jest tylko kwestią czasu, dobrze jest zadbać o to, aby w międzyczasie zużyć jak najwięcej znajdujących się w mieszkaniu rzeczy. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim zapasów jedzenia, kosmetyków, środków czystości i ogólnie mówiąc materiałów eksploatacyjnych. Im mniej zostanie ich do zabrania w trakcie przeprowadzki, tym mniej będzie kartonów do przewiezienia.

Po drugie – kartony

Zamiast pakować swój dobytek w prowizoryczne opakowania znalezione pod ręką, powinno się zadbać o kartony. Co najlepsze – można mieć je całkowicie za darmo. Wystarczy zgłosić się w tej sprawie do pierwszego lepszego marketu. Należy pamiętać jednak, że zwłaszcza do pakowania ciężkich lub delikatnych przedmiotów najlepiej jest wybierać kartony po alkoholu, gdyż są one najmocniejsze. Warto też wybierać takie kartony, które posiadają wygodne rączki do przenoszenia. Kartony po sprzęcie RTV i AGD to także dobra opcja.

Po trzecie – nie pakuj się na ostatnią chwilę

Może się Państwu wydawać, że mają Państwo mało rzeczy i ich spakowanie na pewno nie zabierze więcej niż parę godzin. Proszę nam uwierzyć – tak się Państwu tylko wydaje. Jak zaznaczaliśmy już wcześniej, nikt nie przeprowadza się z dnia na dzień, dlatego warto zawczasu poświęcić trochę czasu na pakowanie. Takie podejście do przeprowadzki naprawdę Państwu zaprocentuje. Dobrze jest zacząć od spakowania rzeczy najrzadziej używanych, po które nie mają Państwo potrzeby sięgać aż do momentu przeprowadzki. Do takich przedmiotów zaliczyć można m.in.: książki, dokumenty, płyty z muzyką, ubrania na inną porę roku niż aktualna, itp. Warto przygotować sobie także coś w rodzaju bagażu podręcznego, w którym będzie można zmieścić wszystko to, co będzie niezbędne pierwszego dnia i pierwszej nocy po znalezieniu się w nowym miejscu. Dobrą praktyką jest także podpisywanie każdego kartonu. Znacząco ułatwi to rozpakowywanie się w nowym miejscu.

Opisane przez nas powyżej kilka prostych kroków może brzmieć niepozornie. W praktyce jednak są one w stanie zauważalnie usprawnić proces przeprowadzki.